top of page

DIJABETIČKO STOPALO

 

 

Dijabetičari moraju obratiti posebnu pažnju na svoja stopala. Dijabetičko stopalo jedna je od najčešćih komplikacija koja se javlja kod oboljelih od šećerne bolesti a nastaje kao posljedica promjena u organizmu koje uzrokuje povišen šećer. Te teške  posljedice mogu se izbjeći ili jako odgoditi ako se pridržavate liječničkih uputa, redovito se krećete i održavate zdravlje vaših stopala dakle radite samopregled sami ili vam u tome pomogne netko od ukućana.

 

Kod nas "slatkih" postupno s godinama gubimo osjetljivost perifernih živaca što se medicinskim riječnikom zove neuropatija. Zbog toga se promjene na koži često prekasno otkriju. Posljedice dijabetičkog stopala vrlo su teške i nerijetko završavaju s ozbiljnim komplikacijama pa čak i sa amputacijama. Zato opet naglašavamo nužnost kompletne brige o svom zdravlju.

 

Primjetite li žulj, kurje oko, crvenilo oko rane na nozi ili čak i bez rane nemojte odlagati posjet liječniku. Naravno ni u kom slučaju nemojte pokušati sami sanirati problem. Zato imamo liječnike. Zapamtite NEMA neopasne rane.

 

Perite noge u vodi koja je zagrijana na temperaturu tijela i nemojte ih namakati. Operite, posušite i pregledajte stopala. Da bi vidjeli cijelo stopalo poslužite se ogledalom ili pametnim telefonom. Noge onda namažite hidratantnom kremom jer ispucala koža povećava šanse infekcija ili upala. Ne trebate kupovati skupe kreme nego je dobra gotovo svaka hidratantna krema koju možete naći u supermarketu.

 

Da bi izbjegli rane oko noktiju nokte režite ravno i pazite da se ne stvaraju zanoktice, lagano ih isturpijajte i to je to. Bolje je upotrijebiti noktaricu od škarica da se ne porežete.

 

Vrlo važno je odabrati obuću koja odgovara vašem stopalu, prozračnu da vam koža lakše diše a stopalo se tako i lakše održava suho. Vlažna okolina pogoduje razvoju gljivičnih infekcija a one ako se ne liječe mogu dovesti do dijabetičkog stopala. Koristite nekoliko raznih vrsta cipela radi promjene opterećenja na dijelove stopala.

 

Čarape moraju biti od prozračnih tkanina a ne smiju biti pretijesne jer to oslabljuje cirkulaciju. Vodite o tome računa.

 

Nemojte hodati bosi. To može dovesti do neželjenih rana koje možda, ako imate neuropatiju, nećete ni primjetiti.

 

Ozljede se ne smiju zanemarivati

Atletsko stopalo u dijabetičara valja što prije liječiti jer može potaknuti opasnu bakterijsku infekciju. Isto vrijedi za urasle nokte, gljivične bolesti i sl. Ako im uzrok nije neodgovarajuća obuća, šepanje i teškoće u hodanju znak su problema sa zglobovima ili infekcije. Crvenilo koje se širi oko rane na nozi ukazuje na infekciju koja se pogoršava, dok utrnuće nogu i stopala može upućivati na oštećenje živaca uslijed šećerne bolesti. U tom slučaju otiđite odmah kod doktora.

 

Novi lijek koji se istražuje još nosi samo kemijski naziv: polideoksiribonukleotid (PDRN) i primjenjuje se za ubrzavanje zacjeljivanja rane. Preparat se dobiva iz ikre riječnih pastrva, a uloga mu je da poveća količinu kisika u rani, čime se sprečava nastanak nekroze i ubrzava zacjeljivanje ulkusa. Ima identično djelovanje kao i hiperbarična komora, koja se koristi u liječenju dubokih rana koje ne zacjeljuju. No dostupnost pacijenata hiperbaričnim komorama je premalena, a ovaj preparat se nanosi na ranu poput kreme.

U kliničkim pokusima zasad pokazuje uspješnost liječenja u 37 posto pacijenata, odnosno čini se da ovaj lijek pomaže samo u slučajevima kada je došlo do znatnijeg oštećenja krvnih žila, ali ne i onda kada su znatnije oštećeni živci. Ipak, ako ovaj lijek uspješno prođe sve faze kliničkih istraživanja, bit će znatna pomoć u liječenju ulceracija dijabetičkog stopala i doprinijet će prevenciji opsežnih kirurških postupaka, pa i amputacija stopala.

 

Samopregled i njega stopala-ukratko:

 

-svakodnevno pregledavanje, posebno tabana,
noktiju i prostora među nožnim prstima.
-kod pregleda treba upotrijebiti ogledalo za
teže dostupna područja ili pregled obaviti uz
pomoć ukućana.
-posebno treba obratiti pažnju na crvenilo,
otok, natiske i ranice, te se kod bilo kakve
promjene odmah javiti liječniku.

Njega stopala
-svakodnevno pranje netvrdim sapunima u mlakoj vodi
(temperatura ne smije biti niža od 37° C, što treba
provjeriti laktom) brisanje mekim peškirima, bez trljanja,
posebno područje između nožnih prstiju.
-pravilno rezanje noktiju (rezati ravno, ne prekratko
i na rubovima ravno, bez zaobljavanja).
-nanošenje hidratantnih krema na kožu, ali ne između
nožnih prstiju.
-raditi lagane vježbe stopala za bolju cirkulaciju
(pomicati prste naprijed-nazad, raditi kružne pokrete u
skočnom zglobu).

 

 

 

slika lijevo

Ovo su najčešća mjesta nastanka žuljeva, kurjih očiju pa na ta mjesta posebno prilikom samopregleda obratite pažnju.

bottom of page