top of page

Kako je to bilo nekada u istri?

Prvi počeci organiziranih aktivnosti sežu u 1970g. organiziranjem 120 dijabetičara u Društvo dijabetičara Hrvatske-Podružnica Pula.  Među mnogima ističu se Nikola Benković, Terezija Bendaž Jakov Poljak,Živojin Čudanov, Valent Soldatić i Ermano Drofening. Stručnu pomoć u radu pruža im  dr. Mila Duić.

 

 

 

 

 

 

 

Volonteri  predsjednik udruge Nikola Benković i tajnik Petar Prodan vrlo aktivno rade, uspjevaju inicirati osnivanje dispanzera za dijabetes.

 

I971 u Puli i okolici registrirano je oko 800 dijabetičara a novčanu potporu podružnici daje Općinsko sindikalno vijeće,centar za socijalni rad. U to vrijeme u svrhu edukacije  članovi se besplatno opskrbljuju časopisom Dijabetičar i priručnikom dijetalne prehrane. Od 1975g podružnica djeluje u prostorijama kluba umirovljenika Smareglijina 1/1, organiziraju se akcije rtanog otkrivanja šećerne bolesti u SOUR-ima Uljanik, Tehnomont i Tvornica cementa.

 

Na prijedlog podružnice počinje se proizvoditi kruh za dijabetičare u SOUR "Puljanka".

 

Do 1977g u Puli je registrirano 1200 oboljelih od šećerne bolesti.

 

Te godine Medicinski centrar Pula šalje na školovanje jednog lječnika na postdiplomski studij  i dvije medicinske sdestre da bi i pravno ostvario uvjete za osnivanje dispanzera.

 

1978 društvo se reorganizira u Društvo dijabetičara Pula sa sjedištem i područjem djelovanja u Puli.

 

Osnivačiu društva su :

Slavko Sadžakov, Anton Kaić, Viktor Jess, Ante Marušić, Florijan Premate, Anton Mišan, Pavao Vujatović, Ljubica Zidarić, Gracijano Belušić i Ana Cvitić. Društvo su financirali  SIZ socijalne zaštite,Konferencija za rehabilitaciju i zaštitu invalida općine Pula, iz općinskog budžeta te iz članarina i donacija.

 

U Puli je 1980. evidentirano 1500 dijabetičara a otvara se i ambulanta za dijabetičare koja radi dva puta tjedno u sklopu internog odjela. Ambulantu vodi dr. Marijan Jašić. Te godine je vidljivo , u izvještaju patologije kroničnih bolesti za 1982 godinu da su dijabetičari najbrojnija populacija, njih 1300.

I

U rad društva uključuju se patronažne sestre Doma zdravlja Pula, Ivanka Vareško i  Barica Dabo.. 1982 društvo postaje član Saveza za sport i rekreacijuv invalida općine Pula te osniva šahovsku, boćarsku i kuglačku sekciju.

 

1984 g. izvršena je preregistracija društva kod općinskog sekretarijata za upravu i inspekcijske  poslove Pula u Društvo za zaštitu

od dijabetesa Pula te je kao takvo registrirano kao društveno socijalna organizacija sa socijalno.humanitarnim ciljevima.

 

Iste godine donosi se odluka da se u Puli otvori centar za dijabetes za cijelu Istru i da se na postdiplomski studij iz dijabetologije uputi  dr. Divna Periša Đeldum koja je dala i veliki doprinos radu naše udruge.

 

U 1985 godini osnivaju se klubovi dijabetičara u Uljaniku, Vodnjanu te u mjesnim zajednicama Pula. A te godine evidentiran je porast oboljelih na 1600 ne računajući osobe lječene u tadašnjoj vojnoj bolnici.

 

Aktivnosti se također usmjeravaju  na povezivanje s društvima diljem Hrvatske  tako udruga sudjeluje na memorijalu Marka Šeše u Ivanić gradu.

 

Za izvanredne rezultate u radu 1986 društvo je dobilo priznanje od Jugoslavenskog saveza društava za zaštitu od dijabetesa a te godine evidentirano je 2156 oboljelih od šećerne bolesti.

 

5. svibnja 1986 otvoren je Centar za Dijabetes.

 

1988 društvo ostaje bez prostorija za rad pa je djelovanje udruge vrlo otežano . 11 listopada  1990 održan je prvi kongres  dijabetičara u Zagrebu na kojem je udruga sudjelovala sa 40 članova.a 1993 društvo dobiva prostor od grada Pule u Ljubljanskoj 8.

 

U Puzli i okolici sad je evidentirano 3400 oboljelih a u rad društva uključena su 243 člana.

 

Reorganizacijom društva  1997g. osniva se Dijabetička udruga Istarske županije Pula sa sjedištem u Puli, Ljubljanska 8, osniva se klub roditelja  te klub mladi dijabetičar.

 

Istodobno se kao konstitutivni oblici udruge, osnivaju  podružnice u Puli, Rovinju, i Buzetu te klub Buzetske podružnice u Livadama.

 

1999 se osnivaju podružnice Labin ,Poreč i Buje a 2000 godine udruga broji 500 članova

 

Redovno se vrše kontrolna mjerenja krvi ,sudjeluje se u radu HSDUa,organiziraju se šetnje i prikupljaju se sredstva za dječje kampove od kojih je 2003 g bio u Valbandonu.

 

2004 godine nakon 18 godina rada Centra za dijabetes DUIŽ donira aparatić za kontinuirano mjerenje glukoze tijekom 72 sata. što je centru omogućilo bolju dijagnostiku  i određivanje bolje terapije oboljelima.

 

2005 godine važan je događaj tečaj za ne medicinsko osoblje, za volontere sekundarne edukatore pod nazivom: Osoba sa šećernom bolešću u ulozi aktivnih sudionika u edukaciji oboljelih.

 

Te godine u Istri je evidentirano 7200 dijabetičara.

 

2006 godine u odmaralištu slijepih u Premanturi održano je predavanje za slijepe na temu "Pravilna prehrana,samokontrola u i njega oboljelih od šećerne bolesti".

 

2007 godine revitalizira se podružnica Pazin.

 

2009 godine društvo dobiva bez naknade prostorije u Mutilskoj 47 na period od 10g.

 Zahvaljujući donacijama Istarske županije,,Medical intertrade, Urbisa i Vodoprometa uredili smo poslovni prostor na kojem se i danas nalazimo.

 

2010 godina provodi se u obilježavanju 40 godina rada udruge te se tom prilikom organiziraju brojne aktivnosti,radionice klubovi i predavanja njih ukupno 10, izleti u prirodi, edukacija mladih dijabetičara.

 

Slike s nekih od aktivnosti  u prošloj godini:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do danas udruga sudjeluje i dalje u aktivnostima kao i u proteklom periodu a lani je i ponovo organizirana edukativna radionica sa savezom sljepih pod nazivom "Gorak okus šećera".

 

 

 

 

 

 

 

 

Dječji kamp je ponovo bio u  Premanturi u odmaralištu saveza slijepih.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page