top of page

 

 

 

Ovdje imamo nekoliko pitanja:

1. Koji aparat koristiti

2. Kako se postupa sa aparatom

3. Kako se postupa sa trakicama

3b. Lancetama

4. Kako se priprema mjesto uboda

5. Što napraviti kad dobijete čudan rezultat

6. Zašto rezultat iz iste kapi krvi ne pokazuje uvijek istu vrijednost

7. Kako bilježiti rezultate

8. Kad mjeriti šećer

9. Zašto nije pametno varati na rezultatima

Ako imate dodatnih pitanja, molim vas, postavljajte ih u komentarima, a ja ću stranicu redovito nadopnjavati. Ovo je vrlo važno područje i nema glupih pitanja. Problem koji se vama možda čini čudan ili smješan, već ga je imao netko drugi. Zato ne okljevajte s pitanjima.

1. Najčešće pitanje koje su mi postavljali ljudi u vezi sa aparatima je koji je aparat za mjerenje ŠUK-a najbolji. Pa imam odgovor. Niti jedan i svaki. Koji god imate a nije stariji od 48 mjeseci svakako je dobar aparat. Ono što je važno za nas „slatke“, jest da su svi aparati morali proći provjere točnosti rezultata prije puštanja na tržište. Svi oni imaju odstupanja - neki veća neki manja. No rezultati su samo okvirni. Zaista, ako aparat "vara" 2%, 5% ili 7% što vam to znači? Imate li ŠUK npr. 7, što vam znači je li on 7,14; 7,3 ili 7,5? Mijenja li vam to išta?

Ako vam je ŠUK 28 bit će ako aparat griješi 7% 30  dakle samo dvije jedinice više ili manje. Da  li to mjenja činjenicu da ste puni šećera toliko da u krvi sigurno imate i ketone?

 

Probajte s takvim superskupim, najboljim, premoćnim aparatom izvaditi 2x šećer iz iste kapi krvi i provjerite kolika je razlika u rezultatu? Moj komentar je samo hehe....

 

Dakle kad birate svoj aparat pogledajte i po izgledu, opremi, ako ste kompjuter geek potražite aparat koji se spaja na kompjuter, ako volite robusne, kompaktne uzmite si takav, ako volite diskretne uzmite si diskretan. Nemojte se zamarati grafovima kojima vas nastoje ubjediti u apsolutnu premoć aparata jer to su, nakon svega, ipak samo trgovci. Postoji nešto puno važnije od aparatića a to su testne trakice. Ako njih niste uskladištili kako treba rezultati će biti pogrešni daleko više od 10%.

 

2. Svaki aparat se mora održavati pa tako i naši aparatići za šećer.

 

Evo kratkih uputa kako to činiti.

 

Uzmite maramicu za čišćenje naočala i alkoholnu otopinu(smješajte ju s malo vode). Namočite gazu alkoholnom otopinom, ocjedite ju, prebrišite aparat od mogućih ostataka krvi i onda ispolirajte aparat krpicom za naočale.

 

Aparat nemojte koristiti na ekstremnoj hladnoći ili velikoj vrućini jer će rezultati jako oscilirati-ako nemate izbora vodite računa o tome. Pronađite neki topliji kutak, zagrijte aparat pod jaknom ako je hladno ili nađite negdje malo hlada i to je to.

 

3. Kako pravilno postupati s trakicama je možda do sad najvažnije pitanje. Ako su pravilno skladištene mjeriti će točno i nakon isteka roka valjanosti bar još nekoliko tjedana. Ako nisu skladištene kako treba i one stare nekoliko dana možete baciti u smeće.

PAZITI NA SLJEDEĆE STVARI:

Trakice moraju biti smještene na suhom mjestu, u mraku i ne blizu izvora topline. Kutiju trakica koju ste ostavili otvorenu npr u kupatilu ili kuhinji nije pametno koristiti jer najvjerovatnije su navukle vlagu. A onda više nisu pouzdane.

 

Ako su na jakom suncu točnost je isto upitna jer su se "ispekle". Dakle kutije s trakicama možete skladištiti u nekoj ladici ili ormaru. Na normalnim temperaturama nema potrebe stavljati ih u frižider.

 

Jednom iskorištena trakica se baca. Čak i kad biste ju uspjeli osposobiti naravno da ne bi mjerila točno.

 

3b. Lancete za vađenje uzorka krvi možete iskoristiti do dva tri puta maksimalno jer se vrh igle zatupi i deformira pa onda ne samo da ubod više boli nego i kidate veći broj stanica, morate jače pritiskati da bi iscijedili kap krvi a onda se u krv smiješa međustanična tekućina koja vam spusti rezultat mjerenja.  Lancete i odbačene trakice odbacite u za to predviđen otpad a ne sa običnim kućnim smećem.

 

4. Kako pripremiti mjesto uboda? Vjerujte mi ako to ne odradite kako treba nećete dobiti točan rezultat sigurno.

Operite dobro ruke i posušite ih s čistim ručnikom. Izmasirajte mjesto uboda, provjerite jel lancetaru dobro podešena dubina uboda. Namažite prst s kojeg mislite uzeti uzorak s alkolom, SAČEKAJTE da se prst osuši. Mjesto uboda NIKADA NE SMIJE BITI JAGODICA. Pogledajte slike ispod.

 

Krv vadite uvijek iz drugog prsta i sa druge strane. Imate 10 prstiju i koristite ih svih deset. Previše bockanja po istom mjestu i mogli bi imati probleme sa živcima u prstima.

 

Dobivanje kapilarne krvi iz alternativnih dijelova tijela
Pored jagodica prstiju, kapilarnu krv za mjerenje gluko-
ze u krvi možete dobiti i iz drugih dijelova tijela (thenar,
podlaktica, nadlaktica ili listovi na nogama), a taj se
postupak naziva testiranje pomoću alternativnih
mjesta na tijelu (Alternativ-Stellen-Testen, AST). Preporučena mjesta:
1. Izbočina dlana ispod malog prsta
2. Izbočina dlana ispod palca
3. Nutarnja strana podlaktice
4. Vanjska strana podlaktice
5. Nadlaktica
6. Natkoljenica
7. List
8. Neonatalnoj krvi

Ograničenja
Budite svjesni sljedećih ograničenja prije mjerenja glukoze
u krvi pomoću krvi iz alternativnih mjesta na tijelu.
Kapilarna krv iz jagodice prsta brže reagira na promjenu
razine glukoze u krvi u usporedbi s krvi u drugim dijelovima
tijela. Stoga vrijednost glukoze u krvi iz drugih
mjesta na tijelu može odstupati od vrijednosti glukoze u
krvi iz jagodice prsta.

NEMOJTE koristiti krv iz alternativnih mjesta na tijelu:
ako je od zadnjeg obroka proteklo manje od dva sata,
pošto se u tom razdoblju brzo mijenjaju razine glukoze
u krvi.
nakon tjelovježbe.
kod akutnih oboljenja s povišenom temperaturom i
mirovanjem.
ako pretpostavljate da je razina glukoze u krvi vrlo
niska (hipoglikemija).
ako ste svjesni da povremeno ne primjećujete
hipoglikemiju.
za vrijeme maksimalnog djelovanja bazalnog inzulina
ili brzodjelujućeg analognog inzulina.
ako je od zadnje primjene brzodjelujućeg analognog
inzulina proteklo manje od dva sata.

 

Evo i jedne slike koja to ilustrira(slika desno)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Što napraviti kad dobijete čudan rezultat?

Što ste jeli i niste li tu pogriješili?

Pa si postavite pitanje da je je aparat i trakice bio na odgovarajućoj temperaturi? Da nisu trakice prestare ili bile otvorene?

Da li ste oprali ruke i pustili da se alkohol osuši?

Da li ste koristili prestaru iglu?

 

Pojašnjenje: Ako ste jeli npr. voće a niste oprali ruke šećer je ostao na prstima i to je uzrokovalo lažno povišeni šećer. Operite ruke izvadite šećer ponovo i ako je rezultat opet neuobičajen najčešće je greška ipak u vama a ne u aparatu. Lijepo se prošetajte do udruge ili apoteke i zamolite ih da vam provjere aparat kontrolnom otopinom.

 

6. Zašto aparat vrlo rijetko pokazuje isti rezultat iz iste kapi krvi? Pa kako već rekoh aparati imaju orijentacijsku svrhu nisu zamjena za vađenje krvi u laboratoriju. Oni vam pomažu da sami vidite kako vam se otprilike kreću šećeri, imaju odstupanja i to je jednostavno tako.

 

7. Kako bilježiti rezultate?  Vrlo jednostavno aparat vam sam sprema do nekoliko stotina rezultata u memoriju. No rezultate je pametnije upisivati u dnevnik samokontrole zajedno sa vrijednostima krvnog tlaka, težine i naravno hrane (količine u kcal i vrste u jedinicama) te kretanja. Jer ako vam šećeri nisu izregulirani najvjerovatnije griješite a to je važan pokazatelj dijabetologu ili liječniku gdje griješite. Ako oni to neznaju neće vam moći pomoći a to je onda glupo-zar ne?

 

8. Kada mjeriti šećer? E već sam napisao strateški.... No da pojasnim što je to mudra strategija mjerenja. Ovisno o tome koliko ste trakica dobili morate ih mudro rasporediti. Dakle maloljetnici dobivaju i više od propisanih HZZO 375 trakica u 3 mjeseca. Mi ostali ako smo na 4x dnevnom inzulinu imamo 4 trakice na dan dakle 2 sata nakon obroka i pred spavanje.

 

Tog se rasporeda držite konstantno osim kad je u pitanju mjerenje pred noćni inzulin. Njega pokatkad preskočite pa se na kratko probudite oko 3 ujutro i izmjerite si šećer. Ako ponekad nemate kod sebe aparat NE PANIČARITE samo kasnije nastavite normalno mjeriti šećere.

 

Kad ste u nekoj tjelesnoj aktivnosti onda si šećer morate mjeriti i češće da ne biste pali u hipoglikemiju. Svaki sport je dobrodošao i poželjan je za osobe oboljele od dijabetesa samo morate voditi računa o svom ŠUKu. O tome ćemo se pozabaviti u nekoj od narednih tema.

 

Ako ste samo na peroralnoj terapiji onda imate samo 100 trakica godišnje. Ako ste u mogućnosti kupite si po koju kutiju trakica jer isplati se. No mjerite si šećer tako da radite profil svaki mjesec si odaberite jedan dan u kojem ćete izvaditi ŠUK ujutro prije doručka, prije ručka, prije večere i pred spavanje te to pokažite liječniku. Tako mali broj trakica nije zato što vam one nisu potrebne nego zato što je HZZO zavrnuo slavinu. Naravno ako ste član udruge onda iskoristite klub dijabetičara gdje će vam izmjeriti šećer bez naplate pa ste tako ušparali jednu trakicu kroz godinu dana nabere se tako do 100 mjerenja. Uz put će vam volonteri izmjeriti i tlak a to je uvijek dobro znati. (Kako često mjeriti tlak ako imate hipertenziju ću također obraditi kad ulovim vremena)

 

9. Zašto nije pametno varati na rezultatima?

 

Zato što liječnik nije žandar ni diktator koji će vam "opaliti dvije iza uha". Ako mu lažete a on to ne primjeti (i to se zna desiti) imat će krive podatke na stolu a to vama znači - promašena terapija i loše regulirana bolest. A danas kad se vadi i HbA1c znat će da ste "frizirali" podatke a tad je neugodna situacija neizbježna-za vaše dobro.

 

Za danas od mene toliko.

 

 

 

 

 

 

 

bottom of page