top of page

Hrvatski tim znanstvenika je u časopisu Nature Immnology objavio istraživanje te otkrio važne mehanizme u razvoju dijabetesa tip.2

 

Rezultati naših znanstvenika mogli bi u budućnosti omogućiti prevenciju ove bolesti od koje u svijet boluje 300 miliona ljudi.

Ovo je veliki uspjeh Zavoda za histologiju i embriologiju medicinskog fakulteta Rijeka.

 

 

Voditelj istraživanja prof. dr. Bon Polić ističe da su istraživali imunometabolizam točnije upalu untartrbušnog masnog tkiva kao glavnog izvorišta upale koja dovodi do rezistencije na inzulin te razvoja DM2. Danas u svijetu ima preko pola milijarde pretilih ljudi (indeks tjelesne mase BMI>30) te oko milijardu s prekomjernom težinom (BMI 25 - 30) a oni su posebno osjetljivi na razvoj DM2. U ovoj studiji hrvatski tim je proučio mehanizme upale VAT-a na mišjim modelima kod kojih je debljina izazvana visokokaloričnom masnom hranom. No jednim dijelom istraživani su i klinički uzorci masnih tkiva pretilih osoba. Naš tim je otkrio mehanizam koji dovodi do razvoja DM2.  Naime danas se liječi visoki šećer a ne upalni proces. Vjerojatno je da će se u skoroj budućnosti prevencija i liječenje šećerne bolesti provoditi kombinirano - klasičnom i protuupalnom terapijom', što će doprinjeti boljom borbom protiv ove bolesti. Značajan doprinos radu dao je prvi autor dr. Felix M Wensveen, poslijedoktorand u Polićevoj grupi i odnedavno docent na Zavodu za histologiju i embriologiju Medicinskog fakulteta u Rijeci, ali drugi članovi grupe, Vedrana Jelenčić, Sonja Valentić i Marko Šestan. Kliničkom dijelu studije su značajnije pridonijeli dr. Tamara Turk Wensveen i prof. Davor Štimac s Klinike za internu medicinu te Davor Mendrila sa Klinike za kirurgiju.

 

Link na članak:

http://www.nature.com/ni/journal/vaop/ncurrent/full/ni.3120.html

bottom of page