top of page

Dijabetes kroz povijest

 

1500 godina pne(prije nove ere) u drevnom Egiptu u okolici Tebe na drevnom papirusu opisana je bolest koja se odlikuje jakom žeđi i učestalim mokrenjem. Na Sanskrtu se bolest spominje otprilike 500g pne i to kao "medenu mokraću". U drevnoj antičkoj Grčkoj dijabetes je također dijagnosticiran od strane Demetrija Apolonija te je dobio i ime koje mi koristimo i danas. ime ima korijen u grčkoj riječi  διαβαίνειν koja u prevodu znači "teče kroz".

 

                                Slika lijevo-prikazuje prizor iz Grčke pacijent sa sifonurijom

 

 

 

 

 

                                                            Slika desno- Indija, tekst na Sanskrtu koji opisuje simptome dijabetesa

 

Početkom prvog stoljeća rimski liječnik Cezije opisao je simtome dijabetesa kod bolesnika a liječnik Čang Čang i indijski Šušruta su također opisali bolest u tom vremenu. No za razliku od evropskih liječnika Šušruta je prvi shvatio da je to bolest ljudi koji jedu puno škroba i šećera. 

 

U trećem stoljeću Japanci su shvatili da psi ližu mokraću dijabetičara pa su pse počeli upotrebljavati u dijagnostičke svrhe. Liječnik sa Madagaskara koristio je sličan test sa mravinjakom i nakon uriniranja bolesnika pratio da li se mravi okupljaju oko mokraće.

 

U jedanaestom stoljeću u Perziji opisan je prvi slučaj gangrene, Paracelzus je otkrio kristale u mokraći ali nije utvrdio uzrok. Do sedamnaestog stoljeća nije bilo većih otkrića a onda je jedan  liječnik konstatirao da se radi o nasljednoj bolesti. 

Otkriće uloge gušterače pripisano je dvojci znanstvenika Josephu Von Meringu i Oskaru Minkovskom. Edward Sharp 1910 objavljuje da oboljelima nedostaje neki od sastojaka koje proizvodi gušterača i predložio naziv insulin(lat. insula=otok)

 

Dakle iako za dijabetes znamo  3500 godina tek u 19 stoljeću medicina se ozbiljno uhvatila sa dijabetesom.

 

Ipak uloga gušterače do kraja je objašnjena tek 1921 kad su znanstvenici Banting i Best koji su dokazali da psima bez pankreasa inzulin dobiven iz gušterača goveda pomaže u borbi s bolesti. Svoj izum su zaštitili patentom ali bez naknade što je omogućilo široku primjenu inzuna.

 

Harold Percival (slika ispod) 1931 dokazuje da postoje dva tipa dijabetesa i za to je nagrađen Nobelovom nagradom. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od tada do danas očekivana životna dob dijabetičara poprilično je produžena pa su tako nekad dijabetičari ovisni o inzulinu živjeli do godinu dana i to uz najrigoroznije dijete. Danas otkriveni dijabetičar ima očekivani žvotni vijek gotovo kao ostatak populacije.

 

 

Slika lijevo:

Edward Albert Sharfer- otkrio je da dibetes izaziva nemogućnost gušterače da proizvodi inzulin.

Slika desno

Frederick Grant Banting and Charles Herbert Best otkrili su da se iz gušterače zdravih pasa može izuzeti (ekstrahirati) inzulin i dokazali da ga ubrizgavanjem bolesnim psima može popraviti njihovo stanje.

bottom of page